2014-11-04 / 12:31

Skrzypek na dachu

Skrzypek na dachu

23.11.2014 PKZ

niedziela, 23 listopada 2014
godz. 17.00
sala teatralna PKZ
bilety 130 zł, 110 zł, 50zł

Spektakl musicalowy w wykonaniu Teatru Muzycznego z Łodzi.

„Skrzypek na dachu” to musical, który jest arcydziełem gatunku. Swój sukces zawdzięcza w dużej mierze walorom libretta, które odtwarza atmosferę i koloryt małej wioski z początku XX wieku. Akcja rozgrywa się w Anatewce, miejscu na terenie Imperium Rosyjskiego, gdzie żyją dwie społeczności, starające się nie wchodzić sobie w drogę: żydowska i rosyjska. Historyczne tło wydarzeń nawiązuje do rodzącego się komunizmu, rewolucji 1905 roku, a w finale do masowej emigracji ludności żydowskiej. „Skrzypek na dachu” jest obrazem przemian w świecie, upadania tradycji, która nie wytrzymuje konfrontacji z nowymi zjawiskami. Na tym tle rozgrywa się historia rodziny Tewjego-mleczarza i dramat całej wioski. To także jeden z niewielu musicali, w których mówi się o podstawowych wartościach życia i przemijaniu. Historia jest luźno oparta na książce „Dzieje Tewji Mleczarza” autorstwa żydowskiego pisarza pochodzącego z Ukrainy Szolema Alejchema. Muzykę do musicalu napisał Jerry Bock. Premiera odbyła się 22 września 1964 na Broadwayu.

Reżyser przedstawienia Teatru Muzycznego w Łodzi, Jan Szurmiej, wiernie odtworzył klimat obyczajowy malutkiej Anatewki i jej społeczności. Piękne piosenki i brawurowe chóry, znakomita choreografia i stylizowane kostiumy – wszystko to składa się na przedstawienie, doskonale wpisujące się w tradycję niezliczonych realizacji tego musicalu na całym świecie.
 

komentuj

2014-11-04 / 12:32

Klimakterium II

Klimakterium II

28.11.2014 PKZ

spektakl KLIMAKTERIUM 2 czyli menopauzy szał  
piątek, 28 listopada 2014
godz. 20.00
sala teatralna

bilety 80 zł
 
Bilety dostępne na kupbilecik.pl

"Klimakterium i już" to fenomenalna sztuka Elżbiety Jodłowskiej. Sztuka, która odniosła niebywały sukces, została wystawiona ponad 1800 razy na scenach teatralnych w Polsce jak i za granicą. Spektakl jest oklaskiwany wielkimi brawami, bije rekordy popularności. Ta opowieść o czterech kobietach, pełna przezabawnego humoru i tryskająca żartem, po siedmiu latach swej świetności doczekała się kontynuacji. "Klimakterium 2, czyli menopauzy szał" opowiada o dalszych perypetiach naszych bohaterek. Bohaterek z którymi utożsamił się nie jeden widz. Już wkrótce przekonają się Państwo, czy druga część spektaklu tak samo jak i pierwsza powinna być przepisywana na receptę przez lekarzy jako "terapia śmiechem". Reszta niech zostanie słodką tajemnicą. Do zobaczenia w Teatrze.

Autor: Elżbieta Jodłowska
Reżyser: Elżbieta Jodłowska i Krzysztof Jaślar
Producent: Tomasz Heller

Obsada (występują zamiennie):
Pamela: Elżbieta Jodłowska, Małgorzata Duda, Maria Winiarska
Malina: Anna Korcz, Ewa Cichocka, Joanna Jeżewska, Elżbieta Jarosik, Katarzyna Kozak
Zosia: Elżbieta Okupska, Grażyna Zielińska, Elżbieta Panas, Ludmiła Warzecha, Marzena Kipiel-Sztuka
Angela: Małgorzata Gadecka, Renata Zarębska, Anna Wojton, Ewa Złotowska

ORGANIZATOR:
AGENCJA ARTYSTYCZNA MEG ART-SHOW MAŁGORZATA BACHRYJ

 

komentuj

2014-10-13 / 20:15

Koncert Wolna Grupa Bukowina

Koncert Wolna Grupa Bukowina

29.11.2014 Komitywa

Wolna Grupa Bukowina- polska grupa muzyczna z nurtu poezji śpiewanej powstała na początku lat 70. XX wieku. Wolna Grupa Bukowina zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska - Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Bellon. Piosenką Wojtka "Ponidzie" wyśpiewali jedną z głównych nagród. Miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych polskich wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon - twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ dla 150 tysięcznej widowni na Przystanku Woodstock. Zespół ma też za sobą wielokrotne występy zagraniczne w Europie a także dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii.

Wolna Grupa Bukowina stale od ponad 40 lat z nieustającym powodzeniem koncertuje w Polsce zdobywając sobie coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy. Stała się obecnie na polskiej scenie muzycznej zjawiskiem trwałym i znaczącym.
Obecny skład Wolnej Grupy Bukowina to:

Grażyna Kulawik - śpiew,
Wojciech Jarociński - śpiew, gitara
Wacław Juszczyszyn - śpiew, gitara
Wojciech Maziakowski - gitara basowa
Marek Zarankiewicz - instrumenty perkusyjne

KLUB MUZYCZNY KOMITYWA PUB
DĄBROWA GÓRNICZA
UL. 3 MAJA 15

komentuj

2014-09-30 / 21:57

WYSTAWA „MANGGHA”

30.11.2014 Biblioteka Miejska

3-30.11.2014
Galeria Klubowa i hol Biblioteki Głównej w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25)

Dąbrowska biblioteka zaprasza na wystawę „Manggha” udostępnioną przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie. Wystawa prezentować będzie m.in. furoshiki (japońskie chusty służące do tradycyjnego pakowania prezentów i przenoszenia przedmiotów), utensylia do japońskiej ceremonii herbacianej oraz akcesoria kobiece: wachlarze itp. Częścią ekspozycji będzie ponadto grafika cyfrowa Kuby Woynarowskiego poświęcona jednemu z najsłynniejszych polskich kolekcjonerów sztuki japońskiej – Feliksowi „Manggha” Jasieńskiemu. Zbiór 40 wielkoformatowych ilustracji wzbogacony jest o fragmenty pisanych ostrym piórem tekstów głównego bohatera. Na wystawie będzie można zobaczyć także fotografie Ze'eva Aleksandrowicza. Ekspozycja „Nasz człowiek w Japonii” to zdjęcia dokumentujące podróż Aleksandrowicza do Japonii w 1934 r. Jest to interesujący zapis zderzenia Zachodu ze Wschodem, spotkania odmiennych kultur i innych ludzi. Ów zapis nieistniejącego już dzisiaj świata to o wiele więcej, niż tylko bardzo dobre zdjęcia europejskiego turysty, który odbył podróż po Japonii. Dopełnieniem wystawy są plakaty z działalności Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 3 listopada 2014 r. o godz. 17.00. Wstęp wolny.

komentuj

2014-11-04 / 12:28

Kabaret Moralnego Niepokoju

Kabaret Moralnego Niepokoju

30.11.2014 PKZ

niedziela, 30 listopada 2014
godz. 20.00
sala teatralna

bilety 60 zł
informacja: 608 200 457

Bilety dostępne na kupbilecik.pl

„Jerzyk dzisiaj nie pije” to najnowszy program Kabaretu Moralnego Niepokoju, w skład którego wchodzi znana m.in. z serialu „Złotopolscy” czy „Przyjaciółki” Magdalena Stużyńska. Spektakl (oficjalna premiera odbędzie się w listopadzie 2014 roku) jest typowym dla warszawskiej grupy zbiorem skeczy i piosenek, które tworzą panoramę współczesnej Polski i Polaków. Wśród nich znajdują się niewątpliwe hity jak „Palenie” – rozmowa dwóch właścicieli psów, która obiera nieoczekiwany obrót, „Odrabianie lekcji” – coś co przeżył każdy z nas jako dziecko lub rodzic oraz tytułowy „Jerzyk dzisiaj nie pije” – czyli co robić gdy na imieninach żona zabrania mężowi napić się z kumplami.

Bywa inteligentnie, bez przerwy za to jest śmiesznie. Co więcej, spektakl jest na tyle kulturalny (jedno nieładne słowo na prawie dwie godziny programu), że można przyjść z dziećmi.

Warto zobaczyć najnowszy spektakl KMN z jeszcze jednego powodu – jego twórcy nie będą w przyszłości ani młodsi ani chudsi niż teraz.

komentuj

2014-10-13 / 20:15

Koncert Mikromusic

Koncert Mikromusic

06.12.2014 Komitywa

06.12.2014 roku godz. 20.00 Koncert Mikromusic bilety 30 zł w przedsprzedaży/ 35 zł w dniu koncertu

KLUB MUZYCZNY KOMITYWA PUB
DĄBROWA GÓRNICZA
UL. 3 MAJA 15

komentuj

2014-11-04 / 12:26

Dziadek do orzechów i król myszy

Dziadek do orzechów i król myszy

06.12.2014 PKZ

sobota, 6 grudnia 2014
godz. 17.00

sala teatralna PKZ

bilety 45 zł
informacja: 608 200 457

Spektakl muzyczny w wykonaniu
Krakowskiej Opery Kameralnej.

Niezwykła baśń muzyczna dla dzieci i dorosłych, według powieści niemieckiego pisarza i poety epoki romantyzmu Ernesta Teodora Amadeusza Hoffmanna. Akcja baśni rozgrywa się w Wigilię Bożego Narodzenia. Maria, wśród wielu prezentów, otrzymuje drewnianego dziadka do orzechów, który, po licznych perypetiach, przeistacza się w urodziwego księcia z krainy baśni i słodyczy, zabierając Marię w podróż do swego królestwa.

Fragment recenzji spektaklu:
To, co zobaczyłam było barwne, żywe, po prostu ciekawe. Jadwiga Leśniak-Jankowska, twórczyni scenariusza i reżyser przedstawienia, opowiadając wiernie baśń Hoffmanna (...) wykorzystała wszelkie możliwe środki sceniczne. Teatr połączyła z baletem (także nowoczesnym), ubarwiła śpiewem solowym i zespołowym oraz sporą dawką muzyki graną przez niewielki zespół pod dyrekcją Waldemara Gronia z wielkim zaangażowaniem (...). W tworzeniu baśniowego świata walnie pomogły jej: autorka pięknych kostiumów Grażyna Żubrowska oraz twórczyni choreografii Marta Mirocka. Ale najważniejsze zadanie ciążyło na wykonawcach, wśród których byli aktorzy związani ze sceną przy Miodowej oraz uczniowie i absolwenci krakowskiej Szkoly Baletowej. To oni wcielali się w coraz to inne postaci, nadawali baśniowej opowieści tempo i lekkość (...). Najbardziej podobali mi się główni bohaterowie czyli pełna wdzięku Marta Joanna Baranowska jako Maria oraz Antoni Sałaj - Dziadek do orzechów i Książę. Na spektaklu nie znudzą się i opiekunowie młodej widowni. Oni będą mogli cieszyć się dodatkowo dowcipnymi sytuacjami,(...) jak np. barokowa aria grozy zaśpiewana w odpowiedzi na wyrażoną przez króla groźbę śmierci, czy posługiwanie się różnymi językami w królestwie rodziców Pirlipaty. Z pewnością z chęcią powrócą w świat dzieciństwa, bo przecież niezależnie od wieku dziecko tkwi w każdym z nas.                                                                               
Anna Woźniakowska


Scenariusz, reżyseria, ruch sceniczny, choreografia - Jadwiga Leśniak-Jankowska
Muzyka - Piotr Czajkowski, Robert Schumann, Franz Schubert, Benjamin Godard, Stanisław Moniuszko, Tadeusz Joteyko, Georg Friedrich Händel
Opracowanie i kierownictwo muzyczne - Waldemar Groń
Scenografia, kostiumy - Grażyna Żubrowska
Choreografia - Marta Mirocka

Aktorzy:
Matka Chrzestna, Królowa Mysibaba - Jadwiga Leśniak–Jankowska
Radczyni, Królowa, Chór - Anna Warchał
Radca medyczny, Król, Chór - Maciej Rutkowski
Pani Kanclerz, Gość, Chór - Anna Bugajska
Ochmistrzyni, Anioł, Gość, Chór - Katarzyna Osipuk

Balet:
Maria, Wróżka Cukrowa - Weronika Bartold
Dziadek do orzechów, Książe - Stanisław Iwanicki
Mysi Król, Fryderyk - Tomasz Gandzel
Pokojówka, Kolombina, Śnieżynka, Hiszpanka, Kwiat, Gość - Ewelina Bochenek
Pokojówka, Kolombina, Śnieżynka, Księżniczka Szeherezada, Kwiat, Gość, Anioł - Katarzyna Domanus
Mysidworka, Śnieżynka, Księżniczka Szeherezada, Kwiat, Gość - Małgorzata Topolska
Mysidworka, Śnieżynka, Chinka, Kwiat, Gość - Ewa Urbanek
Śnieżynka, Chinka, Kwiat, Gość - Agata Wojtasik
Śnieżynka, Księżniczka Szeherezada, Kwiat, Gość - Anna Sałaj

Orkiestra Krakowskiej Opery Kameralnej:
Skrzypce I - Dominika Olszewska - Szczepanik
Skrzypce II - Barbara Szpakiewicz
Altówka - Aldona Trybylec
Wiolonczela - Karolina Kalinowska
Kontrabas - Łukasz Madej
Flet - Ewa Tupik
Klarnet - Andrzej Ruciński
 

komentuj