2014-09-30 / 21:55

Recital Olgi Bończyk

22.10.2014 Biblioteka Miejska

22.10.2014 (środa), godz. 17.00
sala audiowizualna Biblioteki Głównej w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25)

Olga Bończyk – aktorka teatralna i filmowa, wokalistka. Szerszej publiczności znana głównie z roli Edyty Kuszyńskiej - anestezjolog w serialu TVP 2 „Na dobre i na złe”. Na stałe współpracuje z teatrami warszawskimi. Jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu i już od czasów studenckich zajmowała się śpiewaniem. Współpracowała przez wiele lat z zespołem „Spirituals Singers Band”, z którym zdobyła wiele prestiżowych nagród w Polsce, jak i za granicą. Jej występy bardzo często łączą umiejętności sceniczne z wokalnymi. Talentem wokalnym aktorka zachwyciła m.in. podczas programu „Jak oni śpiewają”, gdzie dała prawdziwy popis wokalnych umiejętności, zmagając się z wielkimi przebojami w różnych klimatach muzycznych. Wzięła udział w 50. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie SuperPremiery 2013 z utworem „Nie zatrzymuj się”. Piosenka pochodzi z wydanej w 2013 r. płyty „Piąta rano”. Utworów z tej płyty (i nie tylko) będzie można posłuchać podczas recitalu artystki w dąbrowskiej bibliotece. Wstęp wolny.

 

komentuj

2014-10-13 / 20:13

Koncert Janek Samołyk

Koncert Janek Samołyk

26.10.2014 Komitywa

26.10.2014 roku, godz. 20.00 Koncert Janek Samołyk, bilety 15 zł. w przedsprzedaży/ 20 zł w dniu koncertu

 

Janek Samołyk - Biografia
Janek Samołyk to wrocławski gitarzysta, wokalista oraz autor piosenek. Tworzy i śpiewa zarówno po angielsku, jak i w ojczystym języku. Jego piosenki to unikalne połączenie wpadających w ucho melodii, alternatywnych gitar oraz brzmień kojarzonych z krainą łagodności (skrzypce, fortepian). Wokalista występuje od 2008 roku. Od tamtej chwili m.in. zwyciężył w konkursie debiutów na OFF Festivalu 2009, został finalistą Jarocina, nagrał trzy płyty długogrające, zagrał trasę koncertową w Chinach, a single "Codziennie", "Problem z wiernością", "Piosenka o pointach" oraz "Złe czasy" zagościły na Liście Przebojów Trójki.

Muzykę Janka najczęściej opisuje się jako mieszankę brytyjskiego rocka i polskiej poezji śpiewanej. Wśród inspiracji wymienia on takich wykonawców jak m.in. The Beatles, The Smiths, Blur, Marek Grechuta, Grzegorz Ciechowski czy Marek Jałowiecki. W szkole średniej gitarzysta współtworzył zespół Sztumbrrr... Następnie przez kilka lat grał muzykę z pogranicza indie popu oraz rocka w The Ossis, w którym zaczął również śpiewać. Z tym zespołem regularnie koncertował w Polsce (i nie tylko!). Aktualnie działalność koncertowa Samołyka to kameralne występy z gitarą akustyczną, na których towarzyszy mu skrzypaczka Patrycja Stefanowska oraz koncerty w szerszym składzie, który tworzą również: Piotr Wojniusz (bas) i Marcin Wojtowicz (perkusja).

Pierwszym wydawnictwem wrocławianina był minialbum "Don't think too much", któremu towarzyszył teledysk do tytułowego utworu. Piosenki Samołyka zachwyciły jurorów konkursu debiutów na najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki alternatywnej w Polsce, czyli Off Festiwalu 2009.
Tam muzyk zebrał pochlebne recenzje od jury, w którego składzie zasiadali m.in. Artur Rojek (Myslovitz), Krzysztof Ostrowski (CKOD) i Macio Moretti. Zespół autora piosenek wystąpił na festiwalu pokonując aż 230 innych wykonawców, którzy chcieli znaleźć się na nim w roli debiutantów. Rok później Samołyk
i jego zespół zostali finalistami Konkursu Młodych Zespołów w Jarocinie, a także otrzymali nagrodę Prezydenta Gdańska na festiwalu im. Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie za brawurowe wykonanie Białej Flagi. Utwór ten został wykonany również przed milionami telewidzów na KFPP Opole 2012 podczas koncertu poświęconemu 30-leciu Listy Przebojów Trójki.

Sukcesy doprowadziły do kontraktu płytowego z Polskim Radiem S.A. Jego owocem są płyty "Wrocław" (2010) i "Problem z wiernością" (2012) oraz najnowszy "Na prezent" (2014). CV wrocławskiego muzyka wyróżnia trasa po Chinach! Janek prezentował tam swoje utwory z grupą Iowa Super Soccer na trasie koncertowej, która objęła końcówkę 2011 roku i początek 2012. W czerwcu 2012 artysta został zaproszony do zagrania koncertu na wrocławskim rynku w ramach UEFA Euro2012, a także do koncertów, na których przypominana była postać Krzysztofa Klenczona.

 

26.10.2014 roku, godz. 20.00 Koncert Janek Samołyk, bilety 15 zł. w przedsprzedaży/ 20 zł w dniu koncertu
 29.11.2014 roku godz. 20.00 Koncert Wolna Grupa Bukowina bilety 30 zł w przedsprzedaży/ 35 zł w dniu koncertu
06.12.2014 roku godz. 20.00 Koncert Mikromusic bilety 30 zł w przedsprzedaży/ 35 zł w dniu koncertu

KLUB MUZYCZNY KOMITYWA PUB
DĄBROWA GÓRNICZA
UL. 3 MAJA 15
 

komentuj

2014-09-30 / 21:56

Spotkanie z Joanną Szczepkowską

28.10.2014 Biblioteka Miejska

SPOTKANIE AUTROSKIE Z JOANNĄ SZCZEPKOWSKĄ
28.10.2014 (wtorek), godz. 17.00
sala audiowizualna Biblioteki Głównej w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25)

Joanna Szczepkowska– aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, pisarka i felietonistka, w 2010 r. prezes Związku Artystów Scen Polskich, wnuczka Jana Parandowskiego, córka Andrzeja Szczepkowskiego. Od 1975 r. gra w teatrach warszawskich. Zagrała m.in. szekspirowską Julię, Lady Macbeth , Tytanię, Kordelię, Katarzynę w „Poskromieniu złośnicy”, Antygonę, Rachelę w „Weselu” Wyspiańskiego, Spikę w „Onych” Witkacego. Za swoje kreacje w repertuarze klasycznym i współczesnym, dramatycznym i komediowym była wielokrotnie nagradzana. W 1989 roku, tuż po pierwszych wolnych wyborach, zasłynęła wypowiedzią na antenie telewizyjnej, gdzie udzielając wywiadu w Dzienniku Telewizyjnym zaskoczyła widzów, mówiąc: „Proszę państwa, 4-go czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”. Joanna Szczepkowska jest autorką m.in. zbioru wierszy „Miasto do wynajęcia”, monodramu „Goła baba”, który zagrała w wielu miejscach na świecie, zbioru opowiadań „Fragmenty z życia lustra”. W 1999 r. rozpoczęła stałą współpracę z Wysokimi Obcasami. Felietony powstałe w trakcie tej współpracy zostały wydane w postaci samodzielnych zbiorów pt. „Drugie podwórko” i „Sześć minut przed czasem”. W 2014 r. ukazała się pierwsza część sagi rodzinnej J. Szczepkowskiej pt. „Kto ty jesteś”. Podczas spotkania będzie można nabyć książki z autografem autorki. Wstęp wolny.

komentuj

2014-09-30 / 21:58

Spotkanie autorskie z Jarosławem Kretem

04.11.2014 Biblioteka Miejska

 SPOTKANIE AUTORSKIE Z JAROSŁAWEM KRETEM

4.11.2014 (wtorek), godz. 17.00
sala audiowizualna Biblioteki Głównej w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25)

Jarosław Kret - znany dziennikarz, prezenter, fotoreporter i podróżnik. Jarosław Kret jest autorem książek (Kret na Pogodę, Atlas pogody, Moje Indie, Mój Madagaskar), albumów fotograficznych (Ziemia Święta, Moja Ziemia Święta, Madagaskar) oraz licznych publikacji prasowych na tematy popularyzujące wiedzę o świecie. Pracował jako dziennikarz i reporter, był też prezenterem Teleexpressu. Jest autorem filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych (m.in.: Klub Podróżników, Kino Klubu Podróżników, Planeta według Kreta, Podróże z barometrem). Od września 2011 r. prowadzi na antenie TVP Info cykliczny program pt. Polska według Kreta, w którym odwiedza znane i lubiane miejscowości, a także jest przewodnikiem po zapomnianych zabytkach i miejscach pełnych tajemnic. Jarosław Kret prowadzi ponadto prognozę pogody w TVP. W styczniu 2012 r. otrzymał Telekamerę w kategorii Prezenter Pogody. Uczestnicy spotkania w dąbrowskiej bibliotece będą mieli okazję nie tylko posłuchać opowieści o egzotycznych podróżach gościa, ale także zakupić książki z autografem autora. Wstęp wolny.

komentuj

2014-09-30 / 21:59

Spotkanie z Edytą Jungowską

11.11.2014 Biblioteka Miejska

SPOTKANIE AUTORSKIE Z EDYTĄ JUNGOWSKĄ
prowadzenie – Agnieszka Strzemińska (Radio Katowice)

12.11.2014 (środa), godz. 17.00

sala audiowizualna Biblioteki Głównej w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25)

Edyta Jungowska - popularna aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, pełna energii i nieposkromionego temperamentu. Znana szerokiej publiczności jako energiczna siostra Bożenka z „Na dobre i na złe” czy puszysta dietetyczka Laura Zabawska w serialu „2XL”. Od początku kariery zajmuje się twórczością dziecięcą. Przez lata występowała w programie dla dzieci „Ala i As”, nagrała wiele piosenek i bajek dla dzieci. Najmłodsi uwielbiają ją między innymi za brawurową Brawurkę – jedną z trzech Atomówek, Jej głosem mówią także bohaterowie innych filmów animowanych, m.in.: „Toy Story”, „Kacper”, „Smerfy”, „Rodzina Adamsów”. W 2010 r. Edyta Jungowska założyła Wydawnictwo Jung-Off-Ska. Aktorka zafascynowana twórczością Astrid Lindgren postanowiła wydać najważniejsze dzieła szwedzkiej pisarki w formie książek do słuchania. I tak powstały serie audiobooków z przygodami Pippi, Dzieci z Bullerbyn, Karlssona z Dachu, Braci Lwie Serce, Emila ze Smalandii. Ambicją aktorki jest wydanie kolejnych książek Astrid Lindgren w formie audiobooków. Podczas spotkania będzie można nabyć książki do słuchania wydawnictwa Jung-Off-Ska, a także zdobyć autograf aktorki. Wstęp wolny.

komentuj

2014-09-30 / 21:59

Spektakl dla dzieci

20.11.2014 Biblioteka Miejska

„MORSKIE OPOWIEŚCI KAPITANA GULIWERA” – spektakl dla dzieci

20.11.2014, godz. 17.00
sala audiowizualna Biblioteki Głównej w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25)

Dąbrowska biblioteka zaprasza na spektakl „Morskie opowieści Kapitana Guliwera” w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie z Katowic. Spektakl opowiada o podróży Kapitana Guliwera, który wyrusza na czele swej niezbyt rozgarniętej załogi, aby sprzedać bezcenny ładunek - marchewki. Podczas rejsu spotyka ich wiele przedziwnych przygód, zarówno na lądzie, jak i na pokładzie statku... W spektaklu zastosowano różne formy teatralne: żywy plan, pacynki czy maski. Poszczególne przygody łączą w całość żeglarskie piosenki i układy choreograficzne. Kolorowa scenografia, dynamiczna gra młodych aktorów i wartka akcja powodują, że dzieci (zwłaszcza te w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) bawią się znakomicie, a powód do śmiechu znajdą nieraz także dorośli. Czas trwania: ok. 50 min.

Reżyseria: Michał Tramer

Scenografia: Bartosz Socha, Michał Tramer

Choreografia: Marcin Włosiński

Konsultacja muzyczna: Agata Szymała

Występują: Maciej Nogieć, Bartosz Socha, Szymon Strużek, Michał Tramer

komentuj

2014-10-13 / 20:15

Koncert Wolna Grupa Bukowina

Koncert Wolna Grupa Bukowina

29.11.2014 Komitywa

Wolna Grupa Bukowina- polska grupa muzyczna z nurtu poezji śpiewanej powstała na początku lat 70. XX wieku. Wolna Grupa Bukowina zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska - Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Bellon. Piosenką Wojtka "Ponidzie" wyśpiewali jedną z głównych nagród. Miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych polskich wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon - twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ dla 150 tysięcznej widowni na Przystanku Woodstock. Zespół ma też za sobą wielokrotne występy zagraniczne w Europie a także dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii.

Wolna Grupa Bukowina stale od ponad 40 lat z nieustającym powodzeniem koncertuje w Polsce zdobywając sobie coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy. Stała się obecnie na polskiej scenie muzycznej zjawiskiem trwałym i znaczącym.
Obecny skład Wolnej Grupy Bukowina to:

Grażyna Kulawik - śpiew,
Wojciech Jarociński - śpiew, gitara
Wacław Juszczyszyn - śpiew, gitara
Wojciech Maziakowski - gitara basowa
Marek Zarankiewicz - instrumenty perkusyjne

KLUB MUZYCZNY KOMITYWA PUB
DĄBROWA GÓRNICZA
UL. 3 MAJA 15

komentuj

2014-09-30 / 21:57

WYSTAWA „MANGGHA”

30.11.2014 Biblioteka Miejska

3-30.11.2014
Galeria Klubowa i hol Biblioteki Głównej w Dąbrowie Górniczej (ul. T. Kościuszki 25)

Dąbrowska biblioteka zaprasza na wystawę „Manggha” udostępnioną przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej w Krakowie. Wystawa prezentować będzie m.in. furoshiki (japońskie chusty służące do tradycyjnego pakowania prezentów i przenoszenia przedmiotów), utensylia do japońskiej ceremonii herbacianej oraz akcesoria kobiece: wachlarze itp. Częścią ekspozycji będzie ponadto grafika cyfrowa Kuby Woynarowskiego poświęcona jednemu z najsłynniejszych polskich kolekcjonerów sztuki japońskiej – Feliksowi „Manggha” Jasieńskiemu. Zbiór 40 wielkoformatowych ilustracji wzbogacony jest o fragmenty pisanych ostrym piórem tekstów głównego bohatera. Na wystawie będzie można zobaczyć także fotografie Ze'eva Aleksandrowicza. Ekspozycja „Nasz człowiek w Japonii” to zdjęcia dokumentujące podróż Aleksandrowicza do Japonii w 1934 r. Jest to interesujący zapis zderzenia Zachodu ze Wschodem, spotkania odmiennych kultur i innych ludzi. Ów zapis nieistniejącego już dzisiaj świata to o wiele więcej, niż tylko bardzo dobre zdjęcia europejskiego turysty, który odbył podróż po Japonii. Dopełnieniem wystawy są plakaty z działalności Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 3 listopada 2014 r. o godz. 17.00. Wstęp wolny.

komentuj

2014-10-13 / 20:15

Koncert Mikromusic

Koncert Mikromusic

06.12.2014 Komitywa

06.12.2014 roku godz. 20.00 Koncert Mikromusic bilety 30 zł w przedsprzedaży/ 35 zł w dniu koncertu

KLUB MUZYCZNY KOMITYWA PUB
DĄBROWA GÓRNICZA
UL. 3 MAJA 15

komentuj