My default image

Dąbrowa Górnicza

Kulturalna Dąbrowa - zobacz wystawę

 Powrót do głównej
 Powrót do głównej

Kulturalna Dąbrowa - zobacz wystawę


Jeszcze do końca czerwca można zajrzeć do Miejskiej Biblioteki Publicznej, aby zobaczyć wystawę "Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928–1946", udostępnioną z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Kulturalna Dąbrowa - zobacz wystawę

Wystawa została przygotowana w 70. rocznicę zamordowania przez komunistycznych oprawców w murach Więzienia Karno-Śledczego w Gdańsku niezłomnej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danuty Siedzikówny „Inki”. W tej samej egzekucji, przeprowadzonej rankiem 28 sierpnia 1946 r., został zamordowany inny żołnierz mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” – Feliks Selmanowicz „Zagończyk”.

Ekspozycja przybliża życiorys legendarnej sanitariuszki, której losy splotły się z tragiczną historią Polski okresu II wojny światowej. Patriotyczne korzenie i tradycyjne wychowanie oraz hekatomba wojny, która zabrała oboje rodziców, ukształtowały charakter „Inki”, która nie zawahała się poświęcić życia walce o Polskę „czystą jak łza”. Wierna ideałom i niezłomna do samego końca, potrafiła zachować się „jak trzeba”, mimo że w momencie śmierci nie miała ukończonych 18 lat.

Narracja wystawy nie kończy się na dniu zamordowania bohaterki, ale pokazuje postrzeganie postaci „Inki” po jej śmierci. „Wyklęta” przez komunistów, miała być zapomniana na zawsze. Jednakże po 1989 r. rozpoczął się powolny proces przywracania jej dobrego imienia. Obecnie stała się ikoną młodego pokolenia, a dzięki projektowi Instytutu Pamięci Narodowej „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956” szczątki „Inki” w 2014 r.  zostały odnalezione na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.
 
Wystawa jest częścią projektu "Popularni czytają!", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze


Pozostałe

Zobacz więcej